Almanyadaki Yüksek Egitim Burslari

Yorumlar · 2064 Görüntüleme

Devlet üniversitelerinde lisans seviyesinde uluslararası öğrencilerden öğrenim harcı alınmaz; yüksek lisans veya doktora yapmak istiyorsanız öğrenim harcı ödemeniz gerekir. Ancak Almanya’da yüksek öğrenimini sürdürmeyi düşünen uluslararası öğrencilere yönelik de

Devlet destekli burslar

Alman hükümeti, öğrenim görmek için Almanya’ya gelen uluslararası öğrencilere yönelik burs imkânları sunmak adına her yıl belirli bir miktar ayırmaktadır.

1. DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) Bursları

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) farklı derecelerde (lisans, yüksek lisans, doktora) en geniş devlet destekli burs imkânlarını sunar. Aynı zamanda size yol gösterecek olan, kullanımı kolay bir burs veritabanına sahiptir.

https://www.daad.de/deutschland/stipendium/datenbank/en/21148-scholarship-database/?status=origin=subjectGrps=daad=q=page=1back=1

2. Erasmus +

Eğer bir Avrupa ülkesindenseniz, Erasmus + bursu almaya hak kazanabilirsiniz. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen Erasmus +, Avrupa’da bir değişim program kapsamında öğrenim gördüğünüz süreçte geçim masraflarınızı karşılama amaçlı verilir. Almanya’nın Erasmus öğrencileri arasında en çok tercih edilen ülkelerden biri olması da yine bu bağlamda ilgi çekici bir gerçektir.

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/funding/scholarships_students_academics_en.php

Devlet destekli olmayan burslar

Uluslararası öğrencilere yönelik, devlet destekli olmayan pek çok burs imkânı mevcuttur. Bunlar çeşitli araştırma alanlarına ve akademik disiplinlere göre belirlenir ve genellikle üstün başarılı olan öğrencilere verilir.

3. Uluslararası Öğrencilere Yönelik Heinrich Böll Bursları

Hem yerli hem de uluslararası öğrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde öğrenim görürken Heinrich Böll Stiftung Derneği’nden burs alabilmektedir. Bir akademik yıl içerisinde 2 kez başvuru alınmaktadır. Vakit kaybetmeden başvurunuzu yapın!

http://www.boell.de/en/foundation/application

4. Deutschland Stipendium

Üstün başarılı uluslararası öğrenciler bu program aracılığıyla, aylık 300€ burs almaya hak kazanabilirler. Kamu-özel ortaklığına dayalı olarak, işletmeler, kuruluşlar veya özel kişiler başarılı öğrenciler için aylık 150€ katkıda bulunabilmektedir - bu miktar federal hükümet tarafından ilave 150€ ile tamamlanmaktadır.

http://www.deutschlandstipendium.de/de/2319.php

 

5. Kurt Hansen Fen Bursları

İlaç şirketi Bayer, Fen alanında öğretmen olmak isteyen uluslararası öğrencilere özel bir burs sunmaktadır. Farklı alanlarda finansal destek imkanları vardır.

http://www.bayer-foundations.com/en/kurt-hansen-scholarships.aspx

Üniversiteye Özgü Burslar

Büyük öğrenci şehirlerinin çoğunda olduğu gibi, Almanya’da adını duyurmuş üniversitelerin pek çoğu kendilerine özel burs imkânlarına sahiptir. Size fikir vermek adına bunlardan 4 tanesini seçtik...

6. Frankfurt Maliye ve İşletme Okulu Doktora Öğrenim Harcı Muafiyeti

Frankfurt Maliye ve İşletme Okulu her yıl, maliye, muhasebe, matematik ve işletme okullarında İngilizce bir programda öğrenim gören 10 doktora öğrencisine öğrenim harcından muaf olma imkânı sunar.

http://www.frankfurt-school.de/content/en/education_programmes/doctoral/tuition0.html

7. RWTH Aachen Üniversitesi Bursları

Aachen Üniversitesi Times Yüksek Öğretim İtibar Sıralaması’nda ilk 100’de yer almakta olup öğrencilerine oldukça fazla burs imkânı sunmaktadır. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilere yönelik destek seçenekleri mevcuttur. Aşağıda verilen link üzerinden bu üniversitedeki burs imkânları hakkında arama yapabilirsiniz.

http://www.rwth-aachen.de/go/id/dyiv/lidx/1

 

8. Uluslararası Araştırmacılara Yönelik FRIAS Cofund Burs Programı

Araştırma alanındaki başarıları ile bilinen Freiburg Üniversitesi, herhangi bir araştırma programına kayıt olan uluslararası öğrencilere çok sayıda burs imkânı sunar. Burs duyuruları genellikle yaz aylarında yapılmaktadır - dolayısıyla ilgili sayfayı kontrol etmeyi unutmayın!

http://www.frias.uni-freiburg.de/en/routes-to-frias/cofund

9. Sahra Altı Afrika Ülkelerinden Gelen Öğrencilere Yönelik DRD (Kalkınma Araştırma Birimi) Bursları

Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen başarılı yüksek lisans öğrencileri bu burs seçeneğinden faydalanabilmektedir. Almanya’da tam zamanlı olarak öğreniminizi sürdürdüğünüz sırada burs başvurusu yapmak için araştırma planlarınıza ilişkin bir tasarı sunmanız gerekmektedir. Detaylı şartlar ve daha fazla bilgi için bakınız: http://www.drd-sa.org/index.php/scholarships-in-development-studies.html

Mevcut bazı burs seçenekleri hakkında bilgi edindiğinize göre neden Almanya’daki eğitim programları hakkında araştırma yapmaya başlamıyorsunuz?

Yorumlar